Hudobná akadémia o.z.
Karpatská 2
811 05 Bratislava

tel.: 0911 111 717

Otváracie hodiny kancelárie
Po - Pia: 14:00 - 19:00
Kancelária sa nachádza na druhom poschodí
v budove bývalého kina YMCA.

 
Ako som kupoval basgitaru
Napísal Mário Polónyi   
Image Prechádzal som sa minule po jednotlivých miestnostiach na fóre a naďabil som tam na častý problém, ako postupovať pri kúpe novej gitary. Napadlo ma, že som si v novembri kupoval čisto novú krásnu voňavú basgitaru a že by som svoj postup mohol zhrnúť do niekoľkých bodov.Bod č. 1: Nápad

Na mojej starej basgitare zn. Yamaha, úplne najnižší rad, aký existuje, s jedným dvojsnímačom a s dvomi potenciometrami, som hral od roku 2001. Medzitým som si stihol kúpiť malé Peavey kombo, pokaziť veľkého požičaného Ampega, a nakoniec kúpiť najprv 200W a potom 400W Hughes&Kettner. Takému kombu malá stará Yamaha prestala stačiť a okrem toho som sa začal cítiť na nový a slušný nástroj.

Bod č. 2: Sebavedomý pohľad do peňaženky

Povedal som si, že 20 tis. bude stačiť.

Bod č.3: Internetový prieskum

Navštívil som stránku www.muziker.sk, firma má v tejto cene celkom slušný výber. V tejto fáze sa mi začala nejasne vynárať predstava basy, akú by som asi chcel. Vyradil som Fendre, nemám rád veľké telá, a vyradil som všelijaké špecialitky ako akustické basy, 5 a viac strunové basy a tak ďalej. V Muzikeri sa teda výber zúžil na nejaké Yamahy alebo Ibanezy. Okrem toho som sa len tak zo zvedavosti pozrel na stránky Kamila Grebeňa (www.kamilgreben.sk) a Ruda Sivčáka (www.sollerguitars.com), pretože o obidvoch som počul veľa pozitívneho, čo sa kvality nástroja a zvuku týka. Na pohľad ma upútali viac Sivčákove výrobky. V tejto fáze sa začal pôvodne stanovený cenový strop posúvať smerom nahor.

Bod č. 4: Nerozhodné pobiehanie z obchodu do obchodu

Našťastie som prešiel iba dva. V Guitarshope na Medenej mám dobrého priateľa, takže som sa tam usadil a preskúšal som nejaké Warwicky a nejaké B.C. Riche, dokonca som chytil aj pár Fendrov. Zatiaľ teda viedli Warwicky. Šikovné malé telo, príjemný hmatník a pekný zvuk. A okrem toho mám v kapele spoluhráčku, ktorá takého doma má a je s ním veľmi spokojná.

Muziker v Auparku dopadol horšie, tam som mal v rukách nejaké Yamahy a nejaké Ibanezy, dokonca aj také do 30 tis., ale taký nástroj, s ktorým by som sa rád doma maznal a utieral z neho prach, taký som tam nenašiel.

Bod č. 5: Návrat k bodu 3

Ešte raz som prešiel Grebeňove a Sivčákove stránky. Potom som napísal nesmelý mail Rudovi Sivčákovi. Prišla príjemná odpoveď, v ktorej sa hovorilo, že buď si novú basu objednám a počkám zo pol roka, alebo si vyberiem zo skladu nejaký hotový kúsok. Na sklade boli na výber tri kusy v cenovom rozpätí od cca. 30.000 do 40.000, konkrétne jedna pasívka, jedna dvojpásmová a jedna trojpásmová aktívka. V tejto fáze môj pôvodne stanovený cenový strop riadne nadskočil.

Bod č. 6: Nespavosť, kruhy pod očami

Rudo Sivčák býva na Orave, za cestu som narátal ďalších 3.000 korún. Nakoniec padlo rozhodnutie a dohodol som si s ním obchodné stretnutie s tým, že si nástroje obzriem a uvidím. Dvojpásmovka ma lákala najviac.

Bod č. 7: Ja nič, ja muzikant

Dovalili sme sa k Rudovi spolu s mojou bývalou priateľkou (teraz už manželkou) pod zámienkou, že práve prechádzame okolo smerom na Roháče. Nenápadne som vybalil z kufra 400W kombo. V Rudovej dielni som najprv vyskúšal pasívku. Bol to úplne iný zážitok ako v predajni Muzikeru. Pasívka bola robená na štýl Jazzbass od Fendra a mala len 20 pražcov, to sa mi zdalo málo, takže som prešiel na 2-pásmovú aktívku. Mňam. Krásna a parádna. Veľa rečí sme okolo nej nenarobili a nevadilo ani to, že stála 39 tis. Sk.

Image

Bod č. 8: Nespavosť, kruhy pod očami

Na Trudi hrám skoro tri mesiace a je stále ako nová. Tož starám sa o ňu, maznám sa s ňou, utieram z nej prach. Aj manželka si zvykla a celkom sa znášajú.

Image

Takže toľko z mojej strany, priatelia. Snáď som niekomu týmto algoritmom pomohol, snáď som niekoho upozornil na niečo, o čom doteraz nevedel alebo som možno niekomu iba spríjemnil deň. Ďakujem za pozornosť a porúčam sa.

Mário Polónyi


Odporučte stránku ostatným užívateľom
Del.icio.us!Google!StumbleUpon!Yahoo!