Hudobná akadémia o.z.
Karpatská 2
811 05 Bratislava

tel.: 0911 111 717

Otváracie hodiny kancelárie
Po - Pia: 14:00 - 19:00
Kancelária sa nachádza na druhom poschodí
v budove bývalého kina YMCA.

 
Hrdinovia šiestich strún. 2. Rock
Napísal Mgr. Miroslav Záhradník   
Image Druhý diel prehľadu najvýznamnejších gitaristov, ktorí sa významnou mierou pričinili o nezameniteľné prvenstvo gitary a jej nenahraditeľné postavenie v súčasnej hudobnej scéne je venovaný rockovej  hudbe. Opäť ide iba o prehľad tých najvýznamejších mien, pretože popularita, akej sa teší gitara v rockovej hudbe takmer znemožnuje vytvoriť úplne komplexný pohľad na celé dianie v tejto hudobnej oblasti.
Vstup do siene slávy rockovej gitary sa však určite pootvorí pri pohľade na týchto hrdinov šiestich strún...Oproti jazzovej hudbe prebiehal vývoj v oblasti rockovej gitary  mierne odlišným, lineárnejším spôsobom. Jeho korene naväzujú na tradíciu akustického čierneho blues, ktoré takisto podľahlo elektrifikácii nástroja. Priekopníkom akustickej formy blues bol Robert Johnson.

Image Image
(obr. Robert Johnson, Lonnie Johnson)


Jeden z prvých elektrických bluesmanov však bol menovec Roberta Johnsona, Lonnie Johnson, zachádzajúci svojou hrou až k hranici jazzu.


Skutočné korene rockovej hudby však siahajú do polovice 50-tych rokov, odbobia rozvoja hudobného priemyslu v USA. Ten sa rozdelil do troch hlavných prúdov – pop, country and western a rhythm and blues. Veľkej obľube sa tešili černošské rozhlasové stanice. Nástup popularity Billa Haleyho a jeho skladby Round Around the Clock odštartoval rockandrollové šialenstvo, ktoré vyvrcholilo v postave Elvisa Presleyho. Symbolom rock and rollu sa stala elektrická gitara. Scéna popularity sa otvára aj černošským spievajúcim gitaristom ako Chuck Berry, Bo Dydley, T- Bone Walker....

Image Image Image
(obr. Chuck Berry, T-Bone Walker, Bo Didley)


Sólová gitara získava rovnocennú pozíciu so spevákom. V 60-tych rokoch prichádza ďalšia generácia bluesových spevákov a gitaristov v jednej osobe – Muddy Waters, Elmore Jones, John Lee Hooker, B.B. King...

Image Image Image
(obr. Muddy Waters, John Lee Hooker, B.B.King)No hlavné dianie rockovej scény sa v polovici 60-ty rokov prenieslo do Anglicka, kde pôsobia dve kapely, ktoré udávajú smer populárnej hudby – Beatles a Rolling Stones. V roku 1965 sa objavuje v bluesovej formácii Johna Mayalla Yarbirds - Eric Clapton, ktorý neskôl zakladá svoje významné a vplyvné trio Cream.

Image Image
(obr. Eric Clapton, Jimmy Hendrix)V roku 1966 prichádza z USA do Anglicka najvýznamnejšia osobnosť, v ktorej sa celé dianie okolo rockovej gitary spojilo do jedného explozívneho celku – Jimi Hendrix. Zásadným spôsobom posunul hranice výrazu rockovej gitarovej hry a stal sa jej synonymom. Naštartoval etapu elektrickej gitarovej hudby, ktorá ovplyvnila celý hudobný vývoj konca 20-storočia.


V rovnakom čase sa v Amerike objavuje geniálny a nadčasový Frank Zappa.

Image
(obr. Frank Zappa)


70-te roky sa nesú v znamení hard rocku – Jimmy Page, Ritchie Blackmore, Tony Iommi, sú jeho formujúcimi postavami.

Image Image Image
(obr. Jimmy Page, Ritchie Blackmore, Tonny Iommi)Z hardrocku vychádzajú syntetici rockovej gitarovej hry 80-tych a 90-tych rokov – Eddie van Halen, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani, Steve Vai, Steve Morse, Eric Johnson, John Petrucci...

Image Image Image
(obr. Eddie Van Halen, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani)

Image Image Image
(obr. Steve Vai, Eric Johnson, Steve Morse)


Množstvo ďalších významných postáv elektrickej gitary sa poďieľalo na formovaní súčasnej rockovej scény - Jeff Beck, Carlos Santana, David Gilmour, Mark Knopfler, Stewe Howe a artrockoví Yes, Brian May a Queen, či bluesoví Gary Moore, Steve Ray Vaughan, Budy Guy, Lucky Peterson, Robben Ford... Gitara získala pozíciu určujúceho činiteľa v hudobnom dianí posledných 30-tich rokov. Prečo práve gitara? Súvisí to s možnosťami nástroja, ktoré sú ešte znásobené použitím analógových či digitálnych efektov, upravujúcich výstupný signál elektrickej gitary. Správnym využitím techniky môže gitarista vytvoriť svoj charakteristický prejav, ktorý ho odlišuje od ostatných. Aj napriek rovnakým možnostiam technického vybavenia gitaristov, možno hru tých najosobitejších hráčov rozoznať po niekoľkých odohratých tónoch. Spôsob, akým tvoria tón na svojej gitare (feeling), vytvára ich nezameniteľný charakter. Fyzikálne vlastnosti rôznych hudobných nástrojov, poskytujú rozdielne možnosti nad kontrolou výsledného zvuku nástroja. Všeobecne akustické nástroje, či už strunové alebo dychové umožňujú úplnú kontrolu nad ich zvukovými vlastnosťami, hudobníci sa pritom môžu navzájom odlišovať iba úrovňou svojej technickej vyspelosti a svojou špecifickou tvorbou tónu. Elektifikácia gitary však dodala tomuto nástroju nové, takmer neobmedzené možnosi timbrovej farebnosti. Možnosť úpravy signálu gitarovým syntetizérom jej poskytuje ďalšie, neobmedzené možnosti. Závisí však na vyspelosti a invenčnosti hráčov, aby sa využitie takýchto možností nestalo len samoúčelným pohrávaním sa s tehnikou.

Miro Zahradník.Odporučte stránku ostatným užívateľom
Del.icio.us!Google!StumbleUpon!Yahoo!