Hudobná akadémia o.z.
Karpatská 2
811 05 Bratislava

tel.: 0911 111 717

Otváracie hodiny kancelárie
Po - Pia: 14:00 - 19:00
Kancelária sa nachádza na druhom poschodí
v budove bývalého kina YMCA.

 
Cvičenia pre obe ruky
Napísal Mário Polónyi   
Image Dobrý deň prajem z basgitarového štúdia. Tretíkrát sa prihováram a tretíkrát mám nachystané cvičenia, teraz pre zmenu na obe ruky naraz. Zo začiatku sa môže zdať zložité sledovať toľko vecí v tom istom čase (a to som ešte nespomínal nutné klopkanie nohou alebo mykanie inej časti tela (obočie, nozdra, vlasy...), postupne sa však pohyby skoordinujú a zautomatizujú. Keď sa muzikant dostane blízko tejto fázy, pocíti zrazu záchvat slobody, slastne privrie oči a nechá telo hrať, čo mu myseľ podsúva.

Vráťme sa ale späť k téme, na opojný prednes máme času dosť. Ostaneme teda ešte chvíľu v G dur, v dvoch oktávach, a rozdelíme stupnicu na trojice – G A H – A H c – H c d – c d e …

Celé cvičenie bude potom vyzerať nasledovne:


Image


Prvú triolu začíname hrať prostredníkom, druhú ukazovákom, tretiu opäť prostredníkom atď. Na prvom údere každého taktu bude hlavný prízvuk, na ostatných dobách budú vedľajšie prízvuky. Dynamika sa riadi podobnými princípmi ako v predchádzajúcom cvičení (spodné polohy piano, vrchné forte). Cvičíme.

Ak už máte prsty dostatočne zauzlené a prízvuky dunia v celom tele, môžeme prejsť k druhému cvičeniu. V tomto prípade si tú istú G-dur stupnicu rozdelíme na štvorice – G A H c – A H c d – H c d e – c d e fis …, čiže celé cvičenie vyzerá asi takto:


Image


Tu už snáď ani nebudem popisovať, čo robia prsty pravej ruky. Hádam len že začíname prstom prízvučným (u mňa je to prostredník, je obalený takou protinárazovou vrstvou). Prstoklad ľavej ruky som sa snažil naznačiť, hádam bude čitateľný. Je to jedna z možností, akou sa dá toto cvičenie zahrať. Ak vymyslíte inú a bude rovnako pohodlná alebo nedajbože pohodlnejšia, zapamätajte si a hojne užívajte v praxi.

Ešte aby som nezabudol, cvičenie je v G dur a takisto ako predchádzajúce sa dá transponovať do iných tónin buď prostým posuvom alebo drobnými úpravami. Nechám na vás, premýšľanie je zdravé.

K tejto téme asi všetko a cez prázdniny neučím, takže sa asi uvidíme až v novom školskom roku.


Odporučte stránku ostatným užívateľom
Del.icio.us!Google!StumbleUpon!Yahoo!