Hudobná akadémia o.z.
Karpatská 2
811 05 Bratislava

tel.: 0911 111 717

Otváracie hodiny kancelárie
Po - Pia: 14:00 - 19:00
Kancelária sa nachádza na druhom poschodí
v budove bývalého kina YMCA.

 
Lydický mód v akordických tvaroch
Napísal Mgr. Miroslav Záhradník   
ImageLydická stupnica je jednou zo siedmych módov - obratov durovej stupnice. Svojim intervalovým zložením patrí do kategórie durových stupníc, vhodná je na vyjadrenie tónických alebo subdominantných akordov. Lydická stupnica je typická svojou zväčšenou kvartou. Táto príznačná melodika sa nachádza aj v slovenských ľudových piesňach. Slovenské ľudové nástroje ako fujara alebo koncovka totiž disponujú tónovým rozsahom, ktorý vytvára rad tónov so zväčšenou kvartou – čiže lydickú stupnicu. Lydickú stupnicu tvorí rad za sebou nasledujúcich celých tónov (2) a poltónov (1) v takomto poradí: 2-2-2-1-2-2-1.

Tento intervalový rozbor je dobrou pomôckou pri lineárnej orientácii, ak hráme stupnicu na jednej strune.

V podstate však Lydický mód označujeme ako durovú stupnicu so zväčšenou kvartou. V C dur teda hráme zväčšenú kvartu f#, nie f. Na vyjadrenie tejto stupnice sú najvhodnejšie akordy: maj7/11#, maj 9, maj 13, dur 5b, dur 6.

Pre gitaristu je veľmi dôležité naučiť sa používať prstoklady stupníc v akordických tvaroch, ktorým som venoval predošlú lekciu. Princíp je veľmi jednoduchý (hráme v C dur) - najskôr zahráme akord C dur v jednom z tvarov C A G E D a každý akordický tvar vyplníme stupnicou. Jednotlivé akordy v týchto akordických tvaroch môžeme modifikovať tak, že k akordu dur alebo maj pridáme zväčšenú kvartu. (v akorde C dur, alebo C maj pridáme tón f#)

 O lydickej stupnici treba ešte vedieť, že je štvrtým stupňom v obratoch durovej stupnice. To znamená, že C lydická stupnica je vlastne stupnica G dur hraná od tónu C. Jednotlivé príklady ukazujú prstoklady lydickej stupnice v jednotlivých akordických tvaroch.

Pr. 1 Stupnica C lydická v tvare C
Image


Pr. 2 Stupnica C lydická v tvare A
Image


Pr. 3 Stupnica C lydická v tvare G
Image


Pr. 4 Stupnica C lydická v tvare E
Image


Pr. 5 Stupnica C lydická v tvare D
Image


Pr. 6 Zharmonizovaná stupnica C lydická
Image


Použitie: Lydický mód farebne obohacuje základnú durovú tóninu. Zväčšená kvarta vytvára nové zvukové možnosti a záleží od samotného gitaristu, koľko možností v tomto móde objaví a zaradí ich do svojho výrazového slovníka.

Veľa zdaru.Odporučte stránku ostatným užívateľom
Del.icio.us!Google!StumbleUpon!Yahoo!