Hudobná akadémia o.z.
Karpatská 2
811 05 Bratislava

tel.: 0911 111 717

Otváracie hodiny kancelárie
Po - Pia: 14:00 - 19:00
Kancelária sa nachádza na druhom poschodí
v budove bývalého kina YMCA.

 
Mixolýdický mód a jeho použitie
Napísal Mgr. Miroslav Záhradník   
ImagePodobne ako lýdický mód, aj mixolýdický mód patrí k najpoužívanejším módom durovej stupnice. Svojim intervalovým zložením patrí taktiež do  kategórie durových stupníc, používa sa na vyjadrenie dominantných akordov známych ako „sedmičky“ napr. G7. Mixolýdická stupnica je typická malou septimou, ostatné tóny tejto stupnice sú zhodné s prirodzenou stupnicou dur. Najčastejšie sa stretávame s touto stupnicou v blues alebo v jazze, no patrí aj k obľúbeným stupniciam napr. Joe Satrianiho.

Mixolýdickú stupnicu tvorí rad za sebou nasledujúcich celých tónov (2) a poltónov (1) v takomto poradí: 2-2-1-2-2-1-2. Opäť tento intervalový rozbor poslúži pri lineárnej orientácii, ak hráme stupnicu na jednej strune. Táto stupnica sa používa na vyjadrenie dominatných akordov bez alterácií, čiže bez zväčšenej, či zmenšenej sekundy, nóny alebo kvinty: napr. C7, C9, C13 Harmonizovať mixolýdickú stupnicu možno obratmi daného akordu alebo napríklad dvoma o kvintu vzdialenými akordami C7-G7 (pr.6) Mixolýdická stupnica je 5. stupňom durovej stupnice. To znamená, že C mixolýdická stupnica je vlastne stupnica F dur hraná od tónu C.


Príklady prstokladov mixolýdickej stupnice v jednotlivých akordických tvaroch.Pr. 1 Stupnica C mixolýdická v tvare C
Image

Pr. 2 Stupnica C mixolýdická v tvare A

Image


Pr. 3 Stupnica C mixolýdická v tvare G

Image


Pr. 4 Stupnica C mixolýdická v tvare E

Image


Pr. 5 Stupnica C mixolýdická v tvare D

Image


Pr. 6  Zharmonizovaná stupnica C mixolýdická

Image


Použitie:


Možnosti použitia tohto módu sú iste bohatšie, ako som spomenul v tejto lekcii, preto skúšajte hľadať ďalšie možnosti prstokladov, akordov i harmonických spojov a taktiež sa snažte objavovať zvuk tohto módu u vašich obľúbených gitaristov. 
Odporučte stránku ostatným užívateľom
Del.icio.us!Google!StumbleUpon!Yahoo!