Hudobná akadémia o.z.
Karpatská 2
811 05 Bratislava

tel.: 0911 111 717

Otváracie hodiny kancelárie
Po - Pia: 14:00 - 19:00
Kancelária sa nachádza na druhom poschodí
v budove bývalého kina YMCA.

 
Molová pentatonika do durových tónin
Napísal Mgr. Miroslav Záhradník   
ImageS prstokladom jednoduchej molovej pentatoniky si vystačime nielen v molovej tónine.

Molová pentatonika v durovej tónine.

V rockovej hudbe je najčastejšie používanou stupnicou pentatonika. Je to stupnica o piatich tónoch, ktorú odvodíme z durovej stupnice tak, že vynecháme jej poltónové kroky.

Čiže C dur              C D E F G A H C

C dur Pentatonika         C D E G A C

Ak hráme durovú pentatoniku od  5. tónu dostaneme jej paralelný molový tvar. Čiže v C dur to bude A C D E G A, čo je A mol pentatonika. Molová pentatonika je najčastejšie použivaná stupnica v rockovej hudbe, pre jednoduchosť prstokladov a jej typickú výraznú melodiku. Na hmatníku gitary platí, že ak hráme tento prstoklad od 5. polohy, hráme pentatoniku A mol, ak od 8. polohy, je to C mol, od 12. polohy je to E mol atď.

Je jasné, že molová pentatonika sa hodí na improvizáciu do molových tónin. Tento pohodlný prstoklad však môžeme hrať aj do durovej tóniny. Treba si však určiť, v akom vzťahu bude požadovaná durová tónina k našej molovej pentatonike. Na to použijeme poznatok paralelnosti tónin.

Čo je to paralelná stupnica, resp. paralelná tónina? Platí, že ak hráme ľubovolnú durovú stupnicu od jej 6. tónu, dostaneme paralelnú molovú stupnicu. (v pentatonike od 5. tónu) Vychádzajme znova zo stupnice C dur.

C dur              C D E F G A H C

Amol                      A H C D E F G A 

Platí to pre všetky durové stupnice a tóniny. Treba si však dať pozor na predznamenanie v jednotlivých tóninách, nestačí len odrátať 6, aby sme dostali požadovanú molovú stupnicu, či tóninu, treba najskôr určiť, ktoré tóny sú zvýšené alebo znížené.

Napr. stupnica a A dur. Z kvintového kruhu vieme, že a dur má 3 krížiky, čiže zvyšujú sa tóny f#, c#, g#.

A dur                    A H C# D E F# G# A

Paralelná molová stupnica od A dur bude teda F# mol.

F# mol                  F# G# A H C# D E F#

Aby sme pri gitarovej hre nemuseli pracne odratávať zloženie stupníc, stačí vedieť, kde na hmatníku leží 6. tón požadovanej durovej tóniny. Na to nám poslúži jednoduchý rock&rollový rytmický pattern.

Tento pattern je z tóniny E dur. Tón E (0) je základný tón, tón H(2) je kvinta a tón C#(4) je sexta, čiže šiesty tón v tónine E dur. Zistili sme, že šiestym tónom v E dur je C#, takže do E dur možeme hrať C#mol pentatoniku.

Pomocou tohto jednoduchého rytmického patternu môžme určiť tvar molovej pentatoniky do ľubovolnej durovej tóniny.

                                                                                                                       Veľa zdaru!

 
Odporučte stránku ostatným užívateľom
Del.icio.us!Google!StumbleUpon!Yahoo!