Hudobná akadémia o.z.
Karpatská 2
811 05 Bratislava

tel.: 0911 111 717

Otváracie hodiny kancelárie
Po - Pia: 14:00 - 19:00
Kancelária sa nachádza na druhom poschodí
v budove bývalého kina YMCA.

 
Orientácia na hmatníku
Napísal Mgr. Miroslav Záhradník   

Image Kde sa na hmatníku nachádza tón C? Aký tón leží v tretej polohe na g strune.Tieto otázky určite gitaristi vedia ľahko zodpovedať. Pokiaľ nie, tak tento článok vám určite dá správnu odpoveď. 

 

 

 

Dôležitá vec, ktorú by mal každý gitarista poznať je hmatník gitary, resp. tóny, ktoré sa na hmatníku nachádzajú. Tóny na hmatníku stúpajú chromaticky.

Inými slovami, sú usporiadané po poltónových krokoch. Takže pokiaľ začneme na tóne A, tóny budú stúpať takto: A, A#/Bb, B, C, C#/Db, D, D#/Eb, E, F, F#/Gb, G, G#/Ab, A.

Všimnite si, že medzi tónmi E F a B C nie je krížik. Krížiky, béčka a poltónové kroky si bližšie vysvetlíme v nasledujúcej lekcii. Teraz sa naučte tóny ležiace na hmatníku. Možno ich nebudete okamžite potrebovať, no určite sa vám zídu.

Čísla 0 – 12 označujú čísla pražcov.

 Image

 

Typ: Orientáciu na hmatníku gitary sa možno ľahko naučiť, pokiaľ si uvedomíme, že tóny B C a E F oddeľuje iba poltónová vzdialenosť. Potom je veľmi jednoduché na každej strune vyhľadať tóny stupnice C dur (na klavíri sú to práve biele klávesy). Na hmatníku sa potom vždy pohybujeme o dve políčka (celý tón) iba medzi tónmi E F a B C zahráme poltón (jedno políčko hmatníka).

Dôležité teda je naučiť sa na každej strune tóny stupnice C dur (akoby biele klávesy klavíra). 0statné tóny s krížikmi a béčkami potom vyhľadáme veľmi jednoducho zvýšením alebo znížením pôvodného tónu. Napr. z tónu G zvýšením dostaneme tón G#, z tónu D znížením dostaneme tón Db.

 

Dôležité vysvetlenie:

Veľmi často sa môžeme stretnúť s rôznym značením tónu H. Je treba si uvedomiť, že tón H sa rozdielne značí v európskej notácii a rozdielne v americkej notácii.

C D E F G A H C – stupnica C dur v európskom značení

C D E F G A B C – stupnica C dur v americkom značení

Keďže sú aj medzi európskymi hudobníkmi veľmi rozšírené notové materiály z USA, často sa možno stretnúť s týmito značkami:

Bb = európske B

B = európske H

Pre sprehľadnenie tohto dvojitého značenia odporúčam v praxi značiť tón B(A#) americkým značením Bb a tón H značiť európskym značením H.

Dostaneme tak dva jednoznačne nezameniteľné tóny Bb a H. Určite nebude nikto pochybovať, aké sú to tóny a kde ich má na hmatníku zahrať. Najmä ak napíšeme pieseň a kolegovia z kapely sa nebudú môcť dohodnúť, či zahrajú tón Bb alebo tón H ak uvidia napísaný akord B dur.

                                                            

zdroj: www.guitarlessonworld.com/lessonsOdporučte stránku ostatným užívateľom
Del.icio.us!Google!StumbleUpon!Yahoo!