Hudobná akadémia o.z.
Karpatská 2
811 05 Bratislava

tel.: 0911 111 717

Otváracie hodiny kancelárie
Po - Pia: 14:00 - 19:00
Kancelária sa nachádza na druhom poschodí
v budove bývalého kina YMCA.

 
Techniky hrania
Napísal Mgr. Miroslav Záhradník   
Image Zvládnutie základných gitarových techník je dôležitým predpokladom profesionálnej hry.
Mnoho gitaristov si vytvára technické zlozvyky, ktoré sa neskôr iba ťažko odstraňujú. V tejto lekcii si môžete overiť správnosť vašich technických základov.Správny spôsob držania brnkátka ukazuje obrázok dole spolu s príkladmi ďalších techník opísaných v tejto lekcii.

Najzákladnejší spôsob vytvorenia tónu na gitare je brnknutie na prázdnej strune. Prázdnu strunu alebo tón zahráme vtedy, keď brnkneme na strunu bez toho, aby sme sa jej v nejakom mieste dotkli, resp. ju v nejakom mieste zatlačili o pražec gitary.
Zahrať tón si vyžaduje vedieť, ako strunu správne zatlačiť o pražec. Prst umiestnime za pražec v polohe, v ktorej chceme zahrať tón, pritlačíme a potom brnkneme na strunu.

 
Image        Image

a) držanie brnkátka                b) pritlačenie struny o pražec

Nasledujúce príklady sú demonštrované video ukážkami, ktoré objasňujú ako tieto techniky použiť.

Technika „hammer-on“ – príklep struny. Brnkneme strunu a priklepneme ju prstom na vyššom pražci na rovnakej strune. Dosiahneme tak plynulý prechod na nový tón.
Technika „pull-off“ – uvoľnenie. Tón, ktorý sme vytvorili príklepom teraz uvoľníme k pôvodnému pražcu.
Technika „sliding“ – skĺznutie. Po brnknutí tónu skĺzneme prstom na ďalší pražec.
Technika „bend“ – ohnutie, vytiahnutie. Brnkneme tón a vytiahneme strunu smerom k našej tvári alebo od tváre, zostávame stále na rovnakom pražci. „Vibráto“ techniku vytvárame chvenín prsta hore a dolu, pričom sa produkuje vibrujúci efekt.                                                                                                zdroj: www.guitarlessonworld.com/lessonsOdporučte stránku ostatným užívateľom
Del.icio.us!Google!StumbleUpon!Yahoo!