Ako doplniť gitarové sólo o zaujímavé súzvuky? Táto videolekcia vás oboznámi so základnými princípmi vytvárania dvojzvukov často používaných v blues, rocku i v jazze.
Prvá videolekcia zobrazuje základný princíp vytvárania dvojzvukov v sólach. Najjednoduchší princíp súzvukov v melódii je použitie terciových postupov. Táto melodika sa však zvukovo hodí viac do folku či country. V rockových, bluesových či jazzovách sólach sa využíva farebne iná melodika sól. Ide o jednoduchý postup zdvojovania tónov z pentatoniky a zároveň z rozkladu akordu.
Tóny A mol pentatoniky (A C D E G) a tóny rozkladov septakordov A7 (A C# E G) D7 (D F# A C) E7 ( E G# H D) sú skombinované do bluesovej dvanástky, znázornenej na obrázku.
Vytvorenie takýchto efektných bluesových dvojzvukov je veľmi jednoduché, dôležité je pri zmene akordu v harmónii dordžať aj zmenu v dvojzvuku.
Keďže struny gitary sú ladené v kvartovom pomere, súzvuky, ktoré vznikajú zahratím dvoch strún nad sebou tvoria efektný interval kvarty.
Kombináciou tónov molovej, príp. durovej pentatoniky a tónov rozkladov akordov vznikajú súzvuky tercie, kvinty i sekundy, ktoré pridávajú sólu farebnosť a napätie.
Ďalšou kombináciou s tónmi stupnice či chromatiky možno vytvoriť veľmi zaujímavé postupy, no tu treba vyberať podľa ucha a vkusu hudobníka, lebo disonantné súzvuky môžu sólo aj pokaziť.
Druhá videolekcia ukazuje niekoľko ďalších postupov, vytvorených na základe princípu dvojzvukov v pentatonike, kombinovaných s akordickými tómni. Podobným postupom možno vytvárať takéto súzvuky po celom hmatníku gitary a vo všetkých tóninách.